Duygu, Düşünce ve Davranış

Duygu, düşünce ve davranışlarımız

Duygu, Düşünce ve Davranış

NAZİRE EFECAN No Comment
Konu Anlatımı

duygu ve düşüncelerimiz

Belirli bir olay, kişi ya da nesnelerin iç dünyamızda uyandırdığı izlenime duygu denir. Sevinç, utanç, korku, şaşkınlık, öfke duygularımızdan bazılarıdır.

İnsanların düşünme eylemi sonucunda ulaştıkları görüşe düşünce denir.

İnsanlar aynı durumlarda, aynı kişilerle ve aynı olaylar karşısında dahi farklı duyguları, düşünceleri ve bunlara bağlı olarak farlı davranışları vardır.

Bireylerin davranışları, duygu ve düşüncelerine göre değişmektedir.

Duygu, düşünce ve davranışların birbirini etkilediğini unutmamalıyız.

Gün boyunca farklı durumlar, farklı kişiler ve farklı olaylar ile karşılaştığımızdan dolayı sürekli olarak duygu ve düşüncelerimiz değişebilir. Bu duruma bağlı olarak değişik davranışlar sergileyebiliriz. Örneğin sabah erken işe gelirken çok mutlu olan bir kişi işte yaşadığı olumsuzluklar yüzünden akşam eve geldiğinde çok öfkeli veya üzüntülü olabilir.

Duygu ve düşüncelerimizi ifade etmek en doğal ihtiyacımızdır. Duygu ve düşüncelerimizi konuşarak, yazarak ya da beden dilini kullanarak ifade edebiliriz.

Duygu ve düşüncelerimizi ifade etmekten ASLA korkmamalıyız. Ayrıca kendimizi en iyi şekilde ve doğru ifade edebilmek için duygu, düşünce ve davranışlarımız birbiri ile uyumlu ve tutarlı olmalıdır.

Başkalarına Saygılıyım

başkalarına saygılıyım, Kendimizi tanıyalım

İnsanların farklı duygu ve düşüncelerini anlayışla karşılama ve saygı gösterme davranışına HOŞGÖRÜ denir.

Bizim kültürümüzde hoşgörünün simgesi “Gel! Ne olursan ol, yine gel!” diyen Mevlâna’dır. Ancak Mevlâna’dan başka Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre de hoşgörünün sembolü olan isimlerimizdendir.

Hoşgörü toplumdaki bireylerin huzurlu olması ve insanların sağlıklı ilişkiler kurması için çok önemlidir.

Hoşgörü gibi diğer bir olum davranış örneği DUYARLILIKTIR.

insana, doğaya ve hayvanlara karşı duyarlı olmak, kendimizi tanıyalım

Başka insanların üzüntülerini, mutluluklarını, korkularını, heyecanlarını, kaygılarını, neşelerini fark etmeğe ve paylaşmaya duyarlılık denir.

Duyarlı birey arkadaşlarının, sevdiklerinin sevinçlerini, üzüntülerini samimiyet ile paylaşır, onun duygu ve düşünceleri ile alay etmez ve onu küçük düşürmez. Ayrıca duyarlı birey sadece diğer insanlara değil doğaya ve hayvanlara karşıda düşünceli ve olumlu davranışlar içinde olmalıdır.

 

[mavitext]Duygu, düşünce ve davranışlarımız Test 1 [/mavitext]

 

[mavitext]Duygu, düşünce ve davranışlarımız  Test 2 [/mavitext]

Bir cevap yazın


AYLIK ARŞİV