Basit Elektrik Devresi Deneyi

basit elektrik devresi deney

Basit Elektrik Devresi Deneyi

NAZİRE EFECAN No Comment
Deneyler

Basit bir elektrik devresi nedir?

Pil, ampul, iletken kablo, duy, pil yatağı ve anahtar gibi devre elemanlarından oluşan ve pilden çıkan elektrik enerjisini iletken kablolar aracılığı ile taşınarak ampule iletip ampulün yanmasını sağlayan elektrik devresine [mavitext]basit elektrik devresi [/mavitext]denir. Basit bir elektrik devresinde birden çok ampul veya pil kullanılabilir.

Elektrik devreleri neden sembollerle gösterilir?

Kullandığımız Elektrikli araçlarda ve evlerimizdeki elektrik devrelerinde çok sayıda devre elemanı bulunmaktadır. Bu kadar çok devre elemanın olduğu karışık devrelerin resimle çizilmesi zor olmaktadır. Bu yüzden bir elektrik devresini çizmenin en pratik yolu şema ile çizmektir. Ayrıca Dünyada herkesin anlayıp tanıyabileceği ortak semboller kullanılarak devre şemasının ve devre elamanlarının daha kolay anlaşılması sağlanmaktadır. Aşağıdaki görselde basit bir elektrik devresi ve elemanlarının şema ve sembol şeklinde gösterilmiştir.

Basit Elektrik Devresinin Yapımı

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER:

  1. Pil ya da piller (güç kaynağı)
  2. Duy
  3. Anahtar
  4. Bağlantı kablosu
  5. Ampul

 

DENEYİN YAPILIŞI:

Pillerin (Güç kaynağının) ( + ) ve ( – ) kutbuna birer bağlantı kablosu takarız. Bağlantı kablosunun bir ucunu anahtara, diğer ucunu ampulün takılı olduğu duya bağlarız. Eğer devre elemanlarında bir arıza yoksa anahtar açık konumdayken ampulün yanmadığını gözlemlenir. Daha sonra anahtarı kapalı konuma getirip, devreyi tamamlarız ve ampulün yandığını gözlemleriz.

DENEYİN SONUCU:

Devre elemanı “anahtarın” açık olduğu ve elektrik akımının geçemediği devreye “açık devre”, “anahtarın” kapalı olduğu ve akım geçebildiği devreye “kapalı devre” denir.

Üretecin bir ucundan diğer ucuna doğru elektrik yüklerinin hareketini sağlayan kesintisiz iletken yola “elektrik devresi” denmektedir. Elektrik devrelerinde akımın yönü ( + ) kutuptan, ( – ) kutba doğru olduğu gözlemlenmiştir.

Aşağıdaki video basit bir elektrik devresinin yapılışını göstermektedir.

Konu ile ilgili testleri çözmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

[mavitext]3.Sınıf Elektrik Konusu Testi[/mavitext]

[mavitext]4.Sınıf Elektrik Konusu Testi[/mavitext]

[mavitext]5.Sınıf Elektrik Konusu Testi[/mavitext]

 

 

Bir cevap yazın


AYLIK ARŞİV